Článek
Volební metody

Připravili jsme interaktivní kalkulačku porovnávající dopady změn volebního systému

Publikováno dne:
4.2.2021

Ústavní soud rozhodl o zrušení části volebního zákona. Částečně tak vyhověl stížnosti skupiny senátorů. Vedle zrušení aditivní klauzule pro volební koalice více stran se hovoří o vhodnosti D’Hondtovy metody, která při přepočtu hlasů na mandáty za určitých podmínek zvýhodňuje velké strany. Proto jsme pro vás připravili kalkulačku, která porovnává výhody různých volebních metod přepočtu hlasů na mandáty.

Naše kalkulačka porovnává dopady aplikace nejrůznějších metod přepočtu odevzdaných hlasů na mandáty. Tyto dopady lze porovnat na výsledcích všech voleb do Poslanecké sněmovny od roku 1996 až do posledních voleb v roce 2017. Rovněž je kalkulačku možné využít k porovnání dopadů různě vysoko nastavené uzavírací klauzule, která je pro politické strany určující hranicí pro vstup do Poslanecké sněmovny. Naším cílem bylo vytvořit věrohodný nástroj, který by relevantně reflektoval, jak proporcionální jsou jednotlivé metody přepočtu hlasů na mandáty.


Skupina senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09 poukazovala v návrhu na zrušení části volebního zákona podaného k Ústavnímu soudu na skutečnost, že malé strany potřebují pro zisk jednoho poslaneckého mandátu ve volbách získat více hlasů než ty velké. Ve volbách v roce 2017 tak hnutí ANO jakožto vítěz voleb potřebovalo k zisku jednoho mandátu 19 232 hlasů, zatímco hnutí STAN jako nejmenší subjekt více než dvojnásobek hlasů (celkem 43 692). Kalkulačka volebních metod zobrazuje, kolik hlasů by tytéž strany potřebovaly za použití jiných volebních formulí.


Pojem volební formule souhrnně označuje metody přepočtu hlasů na mandáty. Má nejčastěji podobu matematických vzorců a zásadně ovlivňuje proporcionalitu výsledků. Některé z volebních formulí vedou samy o sobě k méně či více proporcionálním výsledkům, záleží především na celkovém nastavení volebního i stranického systému. Ze způsobů výpočtu ale nelze vybrat pouze jeden jako ten správný. Vždy záleží na celkovém nastavení daného systému. Obecně se volební formule rozdělují na kvóty a dělitele.  Vybrali několik nejobvyklejších dělitelů, jakými jsou D'Hondtův dělitel, dělitel Sainte-Laguë či jejich modifikované podoby a také řadu dalších. V kalkulačce jsou obsaženy také nejpoužívanější kvóty, jako např. Hagenbach-Bischoffova či Hareova kvóta.

Doprovodný článek ke kalkulačce volebních metod najdete zde.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
IH21
Slovo ředitele Jana Hořeňovského
Prvního ledna 2025 jsem se stal ředitelem Institutu H21. V souvislosti s touto změnou cítím potřebu vysvětlit a osvěžit
Přečíst článek ...
Volební metody
Předčasné volby v Německu: Nový volební systém může voliče překvapit
Německo se připravuje na předčasné volby, které jsou důsledkem pádu chatrné vládní koalice. Tyto volby však budou výjime
Přečíst článek ...
IH21
Institut H21 nově povede Jan Hořeňovský
Institut H21 založený Karlem Janečkem mění své vedení. Od 1. ledna nahrazuje Jan Hořeňovský dosavadního ředitele Adama R
Přečíst článek ...