Symposium

Mezinárodní symposium 2023

Jedinečný prostor k diskuzi o problémech současné demokracie

Demokracie v 21. století:
Výzvy pro otevřenou společnost

Mezinárodní symposium je jedinečným prostorem pro dialog mezi zahraničními i českými experty, zástupci nevládních organizací, politiky i širokou veřejností. Přední osobnosti světové vědy se opět sejdou v Praze, aby diskutovaly o aktuálních výzvách pro demokracii a otevřenou společnost. Letos se zaměří především na tematiku dezinformací a svobody projevu, využití umělé inteligence či problematiku voleb.

Pátý ročník mezinárodního symposia se uskuteční v pátek 15. září 2023 v Praze. Přednášky předních světových odborníků jsou simultánně tlumočeny do češtiny. Přijďte si je poslechnout do Rytířského sálu Velkopřevorského paláce na Malé straně a zapojte se do diskuze o výzvách současné demokracie. Vstupenky na celodenní akci v prodeji v síti GoOut.cz.

Řečníci

Celý program symposia se odehrává v anglickém jazyce, přičemž bude zajištěno simultánní tlumočení do češtiny.

Stein Ringen

University of Oxford

Stein Ringen je norský politolog a odborník na roli státu, správu věcí veřejných a demokracii. Je emeritním profesorem sociologie na Oxfordské univerzitě a zároveň působí jako hostující profesor politické ekonomie na King's College London. Stein Ringen je autorem řady odborných knih a publikací na témata od skandinávského sociálního státu, přes ústavní záležitosti v Británii a USA až po diktaturu v Číně. Jeho texty se v minulosti objevily ve Financial Times, Washington Post, Los Angeles Times, South China Morning Post a dalších předních denících. V minulosti rovněž působil jako poradce při OSN.

Vystoupí na téma: "Volby, nominace a peníze"

Nadine Strossen

New York Law School

Nadine Strossenová je přední odbornicí na problematiku svobody projevu. Působí jako profesorka práva na New York Law School a je členkou Rady pro zahraniční vztahy (Council on Foriegn Relations). Nadine Strossenová byla také dlouholetou, a ve své době nejmladší, prezidentkou Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU). Je rovněž zakládající členkou hnutí Feminists for Free Expression.

Vystoupí na téma: "Obrana svobody pro dezinformační a další nebezpečné projevy: rozhovor Adama Růžičky s Nadine Strossenovou"

Miroslav Bárta

Univerzita Karlova

Miroslav Bárta je český egyptolog a archeolog. Od roku 2011 vede výzkumy archeologické lokality Abúsír (Egypt). V letech 2013–2019 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu. Je také členem Americké akademie umění a věd. V roce 2019 získal prestižní vědecké ocenění Česká hlava. 

Vystoupí na téma: "Dialog 21: Kam kráčíš, civilizace?"

Sacha Altay

University of Zürich

Sacha Altay je experimentální psycholog zabývající se dezinformacemi, mylným vnímáním, sociálními médii a důvěrou. V současné době působí na univerzitě v Curychu a je držitelem doktorátu z kognitivních věd na École Normale Supérieure v Paříži. Domnívá se, že mnohé obavy spojené s dezinformacemi připomínají morální paniku z účinků nových technologií a předpokládané důvěřivosti (jiných) lidí.

Vystoupí na téma: "Nový pohled na problém dezinformací"

Peter Levine

Tufts University

Peter Levine je profesorem na Jonathan Tisch College of Civic Life na Tufts University. Vystudoval morální a politickou filozofii a většinu své kariéry se věnoval aplikovanému empirickému výzkumu a organizování odborných aktivit souvisejících s občanským životem ve Spojených státech, včetně soustavné práce v oblasti občanského vzdělávání, volebního práva, veřejného projednávání a sociálních hnutí. Je autorem osmi knih, z nichž nejnovější je We Are the Ones We Have Been Waiting For a What Should We Do? A Theory of Civic Life.

Vystoupí na téma: "Lidé nejsou body ve vesmíru: Názory a diskuse jako myšlenkové sítě"

Karel Janeček

Institut H21

Karel Janeček je zakladatelem Institutu H21 a autorem volebního systému D21. Doktorát ve finanční matematice získal na Univerzitě Carnegieho-Mellonových. Založil společnost RSJ, která se stala největším tvůrcem trhu na derivátových burzách. Působil jako výzkumník na Rakouské akademii věd a přednášel na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Svoboda je pro něj na vrcholu lidských hodnot a v současnosti se zabývá především ochranou svobody projevu proti snahám o její omezování. Je také zakladatelem Nadačního fondu proti korupci, Nadačního fondu pomoci a platformy Znesnáze21, Nadace Lilie a Karla Janečkových, Nadačního fondu Neuron a nadace Science 21. Je spoluautorem inovativní vzdělávací hry pro výuku matematiky Mathesso.

Vystoupí na téma: "Dialog 21: Kam kráčíš, civilizace?"

Eli Noam

Columbia Business School

Eli M. Noam je profesorem ekonomie na Columbia Business School a vede katedru Paula Garretta pro veřejnou politiku a odpovědnost v podnikání. Je ředitelem Columbia Institute for Tele-Information (CITI). Zabývá se ekonomikou, řízením a politikou médií a digitálního světa, v poslední době se věnuje globálnímu vlastnictví médií a "Cloud-TV" nové generace. Napsal více než 400 článků a je autorem, editorem a spolueditorem více než 30 knih.

Vystoupí na téma: "Umělá inteligence jako nástroj pro posílení postavení občanů"

Radek Chlup

Univerzita Karlova

Radek Chlup je religionista, který přednáší na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Zajímá ho symbolické myšlení a jednání, a to jak v tradičním náboženském kontextu, tak v naší dnešní sekulární společnosti, pro niž jsou příběhy a symboly důležitější, než si mnohdy připouštíme. Myticko-symbolické vrstvy současné kultury a politiky zkoumá mj. na svém blogu. Na něm ukazuje fungování našich dnešních příběhů, ale také jejich meze. Jeho cílem je kultivovat schopnost uznávat příběhy druhých a hledat cesty k vzájemnému dorozumění. V poslední době využívá svoji expertízu pro zkoumání problému dezinformací ve věku autenticity.

Vystoupí na téma:"Úskalí boje proti dezinformacím ve věku autenticity"

Program

Přednášky zahraničních odborníků proběhnou v tematických blocích. Zajištěné je simultánní tlumočení do češtiny. Podrobný program bude upřesněn v týdnu konání akce. Sledujte také facebookovou událost k symposiu zde.

8:48 - 9:21

Registrace

9:21 - 9:27

Úvodní slovo

9:27 - 10:21

Peter Levine: "Lidé nejsou body ve vesmíru: Názory a diskuse jako myšlenkové sítě"

10:21 - 10:42

Coffee break

10:42 - 12:12

Stein Ringen: Volby, nominace a peníze
Sacha Altay: Nový pohled na problém dezinformací

12:12 - 13:12

Pauza na oběd

13:12 - 14:21

Radek Chlup: Úskalí boje proti dezinformacím ve věku autenticity
Eli Noam: Umělá inteligence jako nástroj pro posílení postavení občanů

14:21 - 14:42

Coffee break

14:42 - 16:21

Nadine Strossenová: Obrana svobody pro dezinformační a další nebezpečné projevy: rozhovor Adama Růžičky s Nadine Strossenovou
Karel Janeček a Miroslav Bárta: Dialog 21: Kam kráčíš, civilizace?

16:21 - 16:42

Závěrečné slovo

17:21

Afterparty

Harmonogram přednášek je předběžný a může se změnit.

Událost

Symposium Demokracie v 21. století: Výzvy pro otevřenou společnost se uskuteční v prostorách Rytířského sálu Velkopřevorského paláce. Vstup do budovy se nachází v Lázeňské ulici č. 485. Vstupenky na celodenní akci v prodeji v síti GoOut.cz.

Místo

Velkopřevorský palác
Lázeňská 485, 118 00 Malá Strana, Praha 1

Datum

Pátek 15. září 2023

Čas

Registrace začíná od 8:48 h

Média

Podívejte se, jak symposium vypadalo v roce 2022.

Máte zájem o reportáž ze symposia nebo o rozhovor s některým z řečníků? Ozvěte se nám na marketing@ih21.org

Minulé ročníky

Jak vypadalo symposium v předchozích letech? Kdo byli přednášející? Přečtěte si více a podívejte se na záznamy přednášek.
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Výzvy pro otevřenou společnost (2023)
Dezinformace, svoboda projevu nebo využití umělé inteligence. To byla ústřední témata symposia v roce 2023.
Datum pořádání:
15.9.2023
Více informací ...
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Smysl svobody (2022)
Pravděpodobně každý z nás by souhlasil, že svoboda je zcela nepostradatelnou součástí demokracie. Přesto se možná úplně vždy neshodneme ani s našimi blízkými na tom, zda má mít určité mantinely, a kde přesně tyto mantinely leží. A často vlastně nejsme ani schopni jasně vymezit, co že to ona svoboda vlastně je a co je jejím smyslem.
Datum pořádání:
24.9.2022
Více informací ...
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Na křižovatce dějin (2021)
„Byly to časy ze všech nejlepší, byly to časy ze všech nejhorší, byl to věk moudrosti, byl to věk pošetilosti, byla to doba víry, byla to doba nevíry, byl to čas světla, byl to čas temnoty, bylo to jaro naděje, byla to zima beznaděje.“ - Charles Dickens, Příběh dvou měst
Datum pořádání:
18.9.2021
Více informací ...
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost? (2020)
"Každá krize má svá nebezpečí a příležitosti. Může přinést spásu, anebo zkázu." - Martin Luther King, Jr.
Datum pořádání:
12.9.2020
Více informací ...
Mezinárodní symposium Demokracie v 21. století: Výzvy a nové horizonty (2019)
“Řekl jsem jednou, že demokracie je diskuse. Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností.” - Tomáš Garrigue Masaryk
Datum pořádání:
15.9.2019
Více informací ...