Díky hlasovací metodě D21 najdeme řešení, na kterém se nejvíce lidí shodne. Přečtěte si podrobnosti o metodě D21 v odborném článku Karla Janečka.
D21 – Janečkova metoda je moderní hlasovací systém založený na efektu více hlasů. Díky tomu, že si každý volič může vybrat hned několik kandidátů či stran, nalézá společenskou shodu lépe než jednohlasé metody. Při využití ve volbách navíc motivuje kandidáty k vedení pozitivnějších kampaní a zabraňuje tříštění hlasů, což je radikální změna.
Naše společnost je čím dál rozdělenější. Stále obtížněji nacházíme názorovou shodu a konsensus. Takové prostředí je živnou půdou pro populisty a extremisty, kteří celý problém ještě prohlubují. Proč tedy stále využíváme volební systém, který takovým politikům ještě více nahrává?
Možnost udělit více hlasů než je vítězných mandátů, podporuje upřímnou volbu
a nenutí voliče vybírat "menší zlo". Pokud má volič k dispozici například 3 hlasy, může bez obav hlasovat pro svého největšího oblíbence, pro přijatelného favorita i pro méně známou nadějnou tvář. Sám volič si navíc svobodně vybere, kolik hlasů se rozhodne udělit. Pokud je pro něj přijatelný pouze jediný kandidát, může využít i jen jediný ze svých hlasů.
Protože nás k tomu nutí dosud používaný jednohlasý systém. Pokud máme jediný hlas, často si vybereme kandidáta, který nám není úplně sympatický, ale má podle průzkumů šanci porazit kandidáty, které si zásadně nepřejeme. A to často na úkor kandidátů, které považujeme za nejlepší, ale bojíme se, že by náš hlas propadl.
Metodu D21 lze aplikovat jako volební systém pro poměrné i většinové volby, který pomáhá eliminovat extremisty a přináší větší míru společenské shody. Zároveň je možné ji využít pro skupinové rozhodování v běžném životě (třeba k výběru restaurace) i při rozhodování na úrovni větší části společnosti (například v anketě Český slavík či v participativním rozpočtování v obcích). Jak přesně metoda D21 funguje v jednotlivých typech hlasování?
Skupina přátel chce vyrazit společně na oběd. Chystají se hlasovat o tom, do které restaurace se vydají, aby vyhovovala, pokud možno, chuti všech. V okolí je hned několik míst, kam se mohou vypravit: česká, francouzská, italská, japonská, mexická a španělská restaurace, a dokonce je nedaleko také McDonald’s a malý park, kde by si mohli udělat piknik. Pomocí D21 – Janečkovy metody snadno a rychle vytvoří dotazník, který pomůže vybrat místo, které bude vyhovovat nejvíce přátelům. Součtem všech plusových hlasů zjistí, která z navrhovaných variant bude vyhovovat většině z nich. Minusový hlas jim pomůže určit, která z nabízených restaurací je nejméně oblíbená, a mohli si tak lépe vyjít vstříc.
Vytvořit hlasováníHlavní předností D21 je efekt více hlasů. V případě prezidentské volby by tak každý měl až tři hlasy. V takové situaci se volič nikdy nemusí rozhodovat, jestli zvolí menší zlo, nebo bude riskovat, že jeho upřímný hlas propadne volbou kandidáta, který zdánlivě nemá šanci na vítězství. Nemusí dělat kompromisy a dá hlas oběma. Kandidáti by museli oslovit i voliče mimo svůj běžný elektorát, aby zvýšili svou šanci na úspěch. Jejich kampaně by proto musely být pozitivnější. Bylo by třeba hledat shodu s protikandidáty, než je pouze osočovat a útočit na ně, jak se tomu často děje v současné době. Volební systém D21 tím sjednocuje společnost a oslabuje extremisty. Nabízí lidem vzájemnou shodu více stran.
Zajímá vás více? Přečtěte si můj odborný článek.
Janečkovu hlasovací metodu neustále podrobujeme novému výzkumu a objevujeme další možnosti jejího využití v praxi. V tomto ohledu oceníme každý nový pohled, nápad či nabídku ke spolupráci. Neváhejte nás proto kontaktovat. Těšíme se na vaše zprávy.
info@ih21.org