Pravděpodobně každý z nás by souhlasil, že svoboda je zcela nepostradatelnou součástí demokracie. Přesto se možná úplně vždy neshodneme ani s našimi blízkými na tom, zda má mít určité mantinely, a kde přesně tyto mantinely leží. A často vlastně nejsme ani schopni jasně vymezit, co že to ona svoboda vlastně je a co je jejím smyslem.
Čtvrtý ročník symposia Demokracie v 21. století se uskutečnil 24. září 2022 v prostorách Velkopřevorského paláce. Symposium neslo podtitul Smysl svobody.
Svoboda pro mnohé z nás představuje ten zásadní odkaz revolučního roku 1989. Vymanění se z područí autoritářského režimu, který nám ji po několik dekád upíral. Od té doby jsme si na svobodu zvykli a bereme ji jako samozřejmost. Někteří z nás si už ani nepamatují, jaké to bylo nemít možnost veřejně projevit svůj názor nebo vycestovat do zahraničí. Jiní tu dobu ani nezažili.
Přesto stále častěji slýcháme hlasy, které volají po omezení některých svobod. Omezování svobody totiž může představovat mocný, leč krátkozraký nástroj v boji proti některým zlům, která nás momentálně trápí. Samotný termín "svoboda" si navíc pro sebe stále častěji uzurpují populisté a extremisté, kteří jej zneužívají k nahnání laciných politických bodů. Přitom bohužel nezřídka kdy zcela překrucují jeho význam.
Pravděpodobně každý z nás by souhlasil, že svoboda je zcela nepostradatelnou součástí demokracie. Přesto se možná úplně vždy neshodneme ani s našimi blízkými na tom, zda má mít určité mantinely, a kde přesně tyto mantinely leží. A často vlastně nejsme ani schopni jasně vymezit, co že to ona svoboda vlastně je a co je jejím smyslem. Důležité je, že je to právě ona svoboda, svoboda projevu, díky které o tom můžeme vést veřejnou diskuzi.