Institut H21 je nevládní nezisková organizace, kterou založil 1. 12. 2016 český matematik Karel Janeček. Ústřední činností institutu je realizace původního mezioborového výzkumu se zaměřením na palčivé problémy demokracie v 21. století. Těžištěm zkoumání je především problematika volebních systémů a D21 – Janečkovy hlasovací metody. V publikační činnosti se Institut H21 dále zaměřuje na témata svobody projevu nebo rozdělené společnosti. V týmu výzkumníků nechybí politologové, datoví analytici či odborníci v oblastech práva, psychologie a kognitivní vědy.
Posláním institutu je sloužit jako přemostění mezi širokou veřejností a akademickou sférou; organizace proto pořádá přednášky, besedy a konference s účastí českých i světových odborníků, vydává analýzy a studie, organizuje vzdělávací projekty a spolupracuje s dalšími institucemi na domácí půdě i v zahraničí. Zásadním projektem je organizace každoročního mezinárodního symposia Demokracie v 21. století. Od roku 2020 se Institut H21 věnuje rovněž nakladatelské činnosti. První vydanou knihou bylo dílo O svobodě myšlení a slova od vlivného anglického filozofa 19. století Johna Stuarta Milla.
Původně organizace vznikla pod názvem Institute for Democracy 21 pro zastřešení projektu Prezident 21, který předcházel přímé prezidentské volbě v roce 2018. V úspěšné volební hře si více než 300 tisíc lidí vyzkoušelo hlasování pomocí D21 – Janečkovy metody v praxi. Na půdě Institutu také vznikla profesionální online hlasovací platforma - zejména pro potřeby projektů participativních rozpočtů. S podporou týmu Participace 21 pod hlavičkou Institutu jej zorganizovaly desítky škol a měst v Česku i zahraničí, včetně města New York. Hlasování o vítězném projektu bývá opět realizováno pomocí D21. Kromě obcí a škol hlasovací platformu využívají i soukromé firmy a neziskové organizace. Od roku 2021 tým pro participativní projekty a hlasovací platformu působí již nezávisle na Institutu H21 pod názvem Decision 21. Podobným projektům komunálního rozhodování a hlasování se věnuje také další partnerská organizace - Foundation for Community Consensus (FCC), pobočka Institutu, která vznikla roku 2018 v Novém Dillí v Indii.
Šíření D21 – Janečkovy metody je i nadále jedním z hlavních cílů jak společnosti Decision 21, tak i Institutu H21 a FCC. Algoritmus metody založené na principu více hlasů, které má volič k dispozici, vymyslel matematik Karel Janeček v roce 2012. Implementace systému v politice má za cíl přispět k pozitivnějším kampaním, podpořit upřímnou volbu, umožnit lidem přesněji vyjádřit svůj názor, posilovat konstruktivní dialog a společenskou shodu. Právě k takovému stavu odkazuje i název Institutu. H21 značí "Humanity 21", tedy vizi společnosti současného století, kde se daří svobodné diskuzi a nacházení širšího konsenzu. Inovace volebního systému má pomoci ke snižovaní společenské polarizace a navrátit důvěru lidí v demokracii.