Článek
Volební metody

Bude se Janečkovou metodou volit do Senátu?

Publikováno dne:
5.6.2018

Jiří Dienstbier předložil v dubnu návrh na změnu volebního systému do Senátu na jednokolový systém podle australského vzoru. Návrh už prošel prvním čtením a právě teď se řeší v expertních komisích. Volby do Senátu tradičně poznamenává nízká účast, v 2. kole klesá průměrně až na 17 %. Zavést jednokolovou volbu je rozhodně žádoucí, australský systém má ovšem některé zásadní nevýhody.

Jak „australský systém“ vlastně funguje? Občan obdrží volební lístek se všemi kandidáty v daném obvodu s instrukcí, že je má číslováním seřadit podle pořadí svých preferencí. Návrh Jiřího Dientsbiera se od „čistého“ australského hlasování liší tím, že volič musí označit minimálně tři kandidáty, jinak bude jeho hlas neplatný.

„Při počítání výsledků voleb se napřed kandidátům přiřadí hlasy podle platných hlasovacích lístků, na kterých byli kandidáti uvedeni na prvním pořadí. Získá-li někdo většinu hlasů, je zvolen. V opačném případě se vyřadí kandidát s nejmenším počtem hlasů a hlasy pro něj se přerozdělí kandidátům uvedeným v druhém (dalším) pořadí na lístcích, kde byl vyřazený kandidát uveden na prvním pořadí. To se děje tak dlouho, dokud některý kandidát nezíská nadpoloviční většinu hlasů, případně více hlasů z posledních dvou nejúspěšnějších kandidátů,“ stojí v senátním návrhu Jiřího Dientsbiera (senátní tisk č. 245).

Návrh je podle nás problematický v těchto aspektech:


– je nesrozumitelný a vzniká tak riziko, že volič omylem podpoří jiného kandidáta, než kterého chtěl zvolit

– přepočet hlasů je v tomto systému logicky nekonzistentní

Naproti tomu dává Janečkova metoda voličům taktéž možnost vyjádřit svůj názor detailněji, nenutí je ale hlasovat povinně pro tři možnosti a přepočet hlasů je velice jednoduchý. Vše jsme už dokonce ověřili v praxi. V našem volebním průzkumu při senátních volbách 2014 bylo na vzorku 4 750 respondentů z 12 krajů neplatných jen 0,28 % hlasů. Průzkum tak prokázal, že Janečkova metoda je pro voliče srozumitelná a ve výsledcích dochází k širší shodě.

S Jiřím Dientsbierem jsme v kontaktu, abychom svými poznatky a zkušenostmi přispěli do debaty vedoucí k co nejefektivnější reformě volby do Senátu. Aktuální návrh na zavedení australského hlasování již prošel prvním čtením v Senátu ČR a nyní probíhají odborné diskuse v senátních komisích. Pokud návrh projde i druhým čtením, zákon bude předložen v Poslanecké sněmovně.  

V úterý 29. 5. jsme se zúčastnili odborného semináře s názvem „Změna systému voleb do Senátu: od dvoukolové volby k tzv. australskému hlasování“ zaštítěného Stálou komisí Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury. Hlavním programem semináře byla odborná diskuse politologů Romana Chytílka a Tomáše Lebedy s odborníkem na ústavní právo Markem Antošem. K semináři jsme pro senátory i veřejnost připravili dokument, ve kterém shrnujeme svůj postoj k tomuto návrhu zákona.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Analýza: Je diskuse v digitálním prostředí stále svobodná?
Ve světle nedávného zadržení zakladatele Telegramu Pavla Durova či zablokování účtů brazilských uživatelů platformy X...
Přečíst článek ...
Volební metody
Slovensko otevírá téma reformy volebního systému
Slovenské opoziční Křesťanské demokratické hnutí (KDH) navrhlo sadu decentralizačních reforem, a mezi nimi i změnu ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Tisková zpráva: Operátoři budou příště stát ignorovat. Odmítnuté žaloby otevřely  zásadní otázky o ochraně svobody projevu v ČR.
Praha, 30. 10. 2024 – Po dlouhé anabázi, která začala v roce 2022, jsme dospěli k závěru naší snahy vyjasnit právní...
Přečíst článek ...