Od roku 2017 si evropské Goethe-Instituty spolu s více než 50 partnery kladou v rámci projektu Freiraum otázku, co dnes v Evropě znamená pojem „svoboda“. Kde je v nebezpečí, jak ji lze posílit?
U příležitosti německého předsednictví v Radě EU navazuje festival Freiraumotevřené dialogy o nových skutečnostech v Evropě a o solidaritě pro odolnou a inkluzivní společnost. Program od 30. října do 1. listopadu spojuje mnoho evropských hlasů a perspektiv. Program se skládá z předem nahraných diskusí, přednášek a představení, ale i živých akcí ve 20 evropských městech od Bruselu k Aténám včetně Prahy.
Pandemie omezila základní práva a svobody v rozsahu, který populace nikdy předtím nezažila, a podpořila polarizaci západní společnosti. Akce si klade za cíl zahájit konstruktivní diskusi o těchto naléhavých otázkách a problémech a tím proměnit současnou krizi v příležitost. Naším posláním je představit různorodou sbírku stanovisek, která nám pomohou řešit těžké otázky polarizace, svobody projevu v 21. století a změn v současné společnosti. Témata sahají od psychologie, práva a politologie po inovativní volební systémy. Tyto oblasti pokrývají odborníci z Institute H21, což je pražský think tank zaměřený na občanské inovace, volební systémy a výzvy moderních demokracií.
Partnerem je Goethe Institut v Praze.
Úvod:
Adam Růžička, ředitel Institute H21
Program:
- Svět na křižovatce dějin: Jak nalézt společnou řeč v průběhu civilizační krize
Karel Janeček, zakladatel Institute H21
- Sociální tyranie a důležitost svobody slova
Adam Růžička
- Právní aspekty svobody slova ve 21. století
Jan Hořeňovský
Diskusi povede Ondřej Timčo.