Aktuality
Volební metody

K nízké účasti v senátních volbách přispívá i nevhodný dvoukolový systém

Publikováno dne:
30.9.2024

Téma volební účasti v senátních volbách je známá písnička, se kterou se setkáváme každý druhý rok na podzim. Má to svůj dobrý důvod – senátní volby jsou volbami s dlouhodobě nejnižší volební účastí. Platí to obzvlášť pro druhé kolo voleb, v němž je účast výrazně nižší než v kole prvním.

Nízká volební účast přitom ohrožuje občanskou legitimitu senátorů a Senátu jako instituce, do níž mohou být zvoleni kandidáti s velmi malým počtem hlasů. Jako příklad může posloužit volební obvod Chomutov, kde se díky kombinaci nízké účasti ve druhém kole a těsnému výsledku stačilo kandidátovi Přemyslu Rabasovi získat pouhých 6 862 hlasů, což představuje jen asi 7,15 % všech voličů v obvodu. Podobný výsledek jsme zaznamenali také v Praze 2, kde si Miroslav Bárta vystačil s 6 352 hlasy, což je jen 8,14 % z celkového počtu voličů.

Příčin dlouhodobě nízké volební účasti může být celá řada a skutečný důvod pravděpodobně vychází z jejich kombinace. Jedním z podstatných faktorů však může být dvoukolový většinový systém. Ten může být obzvláště nevhodný pro „druhořadé“ volby, jakými jsou právě volby do Senátu, kde je mobilizace voličů ve druhém kole minimální. Vliv na to má řada faktorů, například náročnost pro běžného občana, pro něhož to znamená závazek volit dva týdny po sobě. Jak již bylo zmíněno, tříštění hlasů a zklamání z výsledků prvního kola může vést k demotivaci voličů neúspěšných kandidátů. Senátu by prospěl jednokolový volební systém, který by eliminoval časovou i finanční nákladnost voleb, ale zároveň by netlačil voliče ke strategickému hlasování, k němuž by mohlo dojít v rámci systému prvního v cíli. Navíc už samotný efekt jednokolové volby by způsobil, že o volbě kandidáta rozhodne větší část voličů než v kole druhém, které provází minimální účast.

Vhodnou alternativou by byl volební systém D21, který by voličům poskytoval více hlasů a umožnil jim tak hlasovat podle svých skutečných preferencí. To by lépe odráželo nálady v rámci volebního obvodu a také by hlas voličů měl při volbě kandidátů větší váhu než ve dvoukolovém systému. Nedomníváme se, že by nový volební systém okamžitě vyřešil všechny problémy spojené s volbami do Senátu, ale vyšší volební účast podpořená dobře nastavenými volebními pravidly by mohla pomoci legitimitě Senátu – problému, který tuto instituci trápí od jejího vzniku. Senát je důležitou pojistkou demokracie. Jen do něj možná nevolíme ideálním způsobem.

Patrik Mikóczi

Stážista ve výzkumném týmu
Zobrazit profil

Michal Tománek

Manažer marketingu a PR
michal.tomanek@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Volební metody
Casting multiple votes is easy for voters, but ranking causes issues
For democracy to function well, it is not enough for people to simply show up to vote – they must also cast a valid ...
Přečíst článek ...
Volební metody
Alternative voting methods reveal different dynamics in the Czech presidential election
Both rounds of the presidential election are behind us. But what if we could better express whom we want to send to ...
Přečíst článek ...
D21
Slovak presidential elections: D21 voting results show Korčok's lead, but Pellegrini's broader appeal
If the presidential elections in Slovakia had taken place a week earlier, Ivan Korčok would have won the first round...
Přečíst článek ...