O půlnoci 1. května skončilo online hlasování v běloruských primárních volbách (tzv. primárkách), ve kterých voliči hledali jednoho společného kandidáta běloruské opozice do prezidentských voleb. Hlasování zúčastnilo téměř 4 500 občanů. Vítězem se stal Nikolaj Kozlov, předseda Sjednocené občanské strany.
Během 35 dní (od 27. března do 30. dubna) měli lidé z celého Běloruska možnost skrze platformu Decision 21 online hlasovat pro kandidáta, který bude sjednocenně zastupovat běloruskou opozici v prezidentských volbách 2020. Do hlasování se celkem zapojilo 4 457 občanů, z toho 40 % žen a 60 % mužů. Více než polovině voličů (52,8 %) bylo v rozmezí 19-42 let, druhou nejpočetnější skupinu (29 %) tvořili lidé ve věku 43-60 let. Co se týče vzdělání, většina hlasujících uvedla univerzitní (55,2 %) a středoškolské vzdělání (24,4 %). Hlasování proběhlo kompletně online, anonymně a za pomoci SMS verifikace. Voliči v něm hlasovali dvěma různými metodami: volbou jedním hlasem a vícehlasou D21-Janečkovou metodou, která voličům umožnila udělit i hlas minusový. Jedná se o první použití naší online platformy Decision 21 a D21-Janečkovy metody v politických volbách.
Výsledky jsou pro obě hlasovací metody stejné. Vítězem běloruských primárek se stal předseda Sjednocené občanské strany Nikolaj Kozlov, pro kterého hlasovala více než třetina voličů (39,8 % ve volbě 1 hlasem / 39,4 % ve volbě D21-Janečkovou metodou). Kozlov se tak v prezidentských volbách stane opozičním kandidátem proti autoritativnímu prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, který v tomto roce plánuje na pozici hlavy státu opět kandidovat. V Bělorusku vládne již od roku 1994 a je označován za “posledního diktátora v Evropě”.
Na druhém místě se umístil Yury Hubarevich, předseda Hnutí za svobodu (36,1 % ve volbě 1 hlasem / 37,3 % ve volbě D21-Janečkovou metodou). Třetí místo v online hlasování obhájila spolupředsedkyně běloruské křesťanské demokracie Olga Kovalkov (24,1 % ve volbě 1 hlasem / 31,5 % ve volbě D21-Janečkovou metodou).
Hlasování probíhalo během koronavirové krize. Díky elektronickým volbám v něm bylo možné pokračovat, aniž by to ohrozilo zdraví voličů. Bělorusko má v současnosti přes 20 000 potvrzených případů nákazy COVID-19. Navzdory tomuto faktu zde není zavedena karanténa ani žádná jiná větší opatření a prezident Lukašenko situaci opakovaně zlehčuje, za což je kritizován Světovou zdravotnickou organizací i dalšími experty.
Tyto historicky první primárky běloruské opozice jsou názorným příkladem toho, že i v podmínkách autoritativního režimu, je možné určitým způsobem nastartovat (byť interní) demokratický proces.
Alesia Rudnik však varuje, že v kontextu, ve kterém se primárky konaly, je potřeba k volbám přistupovat s opatrností, aby snaha o nalezení nejlepšího opozičního kandidáta nemohla být zneužita pro zvýšení důvěryhodnosti nadcházejících voleb, a to bez skutečného ohrožení Lukašenkova režimu.