Při příležitosti Světového dne svobody tisku jsme si pro vás připravili soutěž, ve které můžete vyhrát knihu dánského autora Jacoba Mchangamy Svoboda projevu: Od Sokrata po sociální sítě.
Dnes si připomínáme 30. výročí Světového dne svobody tisku. Ten v roce 1993 vyhlásilo Valné shromáždění OSN právě na 3. květen. Toto vyhlášení znamenalo počátek významného pokroku směrem k umožnění svobodného tisku a svobody projevu po celém světě – s rozšířením nezávislých médií v mnoha zemích a vzestupem digitálních technologií umožňujících volný tok informací online. Uplynuly tři dekády a došlo k pokroku v dodržování lidských práv a v souvisejících mezinárodních rámcích.
Nicméně svoboda médií, bezpečnost novinářů a svoboda projevu jsou také stále častěji napadány. Polarizovaný politický a společenský diskurz, eroze důvěry, zavádění výjimečných stavů a vypínání internetu, potlačování kritických hlasů a nezávislých médií, opouštění zpravodajství v důsledku kolapsu tradičních obchodních modelů médií a řešení nenávistných projevů online, to vše představuje nové hrozby pro svobodu projevu a lidská práva. Právě v boji proti těmto hrozbám se celosvětově do popředí dostává svoboda tisku, bezpečnost novinářů a přístup k informacím.
Podle nás v Institutu H21 je svoboda slova zcela zásadním pilířem demokratické společnosti. Na její obhajobě dlouhodobě spolupracujeme s Rekonstrukcí státu a Otevřenou společností v rámci projektu svobodaslova.online, s dánským think tankem Justitia spolupracujeme na projektu The Future of Free speech a jsme autory projektu bezsvobodyslova.cz. Od roku 2020 jsme také vydali tři zásadní knihy věnované tématu svobody projevu. Nejprve v roce 2020 spis O svobodě myšlení a slova od jednoho z nejvýznamnějších anglických filosofů Johna Stuarta Milla. O rok později pak knihu Nenávist od bývalé předsedkyně Amerického svazu pro občanské svobody (ACLU) Nadine Strossenové, která se věnuje tématu nenávistných projevů. Ta varuje před tendencí bránit se nenávistným projevům prostřednictvím cenzury. Loni jsme vydali knihu Svoboda projevu: Od Sokrata po sociální sítě. Tu mnozí odborníci považují za „nejlepší historii svobody projevu, jaká byla sepsána, a nejlepší obhajobu svobody projevu vůbec.“
A právě o tuto knihu si s námi při této výjimečné příležitosti můžete zasoutěžit. Stačí, když nám do komentářů u facebookového příspěvku napíšete správnou odpověď na jednoduchou soutěžní otázku.
Soutěžní otázka: V jakém článku Listiny základních práv a svobod je v Česku zakotvena svoboda projevu?
Na vaše odpovědi se budeme těšit do páteční půlnoci (5. května 2023). Poté vylosujeme jednoho výherce, který od nás obdrží výtisk knihy Svoboda projevu: Od Sokrata po sociální sítě.