Článek
Demokracie a svoboda

Společná řeč představila své aktivity na Krimyš

Publikováno dne:
26.11.2019

V úterý 26. listopadu jsme se zúčastnili Konference Kritické myšlení #krimyš v KD Ládví. Jako řečník vystoupil například Petr Ludwig, který hovořil o klimatických změnách z pohledu kritického myšlení, dále přednášel Karel Kovář (alias Kovy) o vlivu algoritmů na sociálních sítích nebo lékařka Michaela Špačková. Ta promluvila o problematice (ne)očkování dětí.

Představili jsme vám Společnou řeč

Na akci jste se mohli zastavit u stánku, kde jsme vám představili náš nový projekt Společná řeč. Jeho cílem je spojovat rozdělenou společnost a nacházet názorovou shodu. Jak je těžké najít společnou řeč, bylo zmíněno od různých řečníků mnohokrát. Proč se společnost čím dál více rozděluje? Lidé s podobnými názory se uzavírají do společenských bublin, kde se ve svých názorech utvrzují, a nemají tedy důvod svou bublinu propíchnout. Ve společnosti, kde žijí vedle sebe čím dál rozmanitější skupiny obyvatel, je stále více potřeba poslouchat druhé a dohodnout se pro vzájemné soužití. Tím se zabýváme v rámci našeho projektu Participace 21, kde zapojujeme občany do rozhodování o jejich městě nebo městské části. Participaci řešíme také u žáků a studentů na základních a středních školách. Spojujeme rozdílné skupiny dohromady tak, aby mezi sebou našly Společnou řeč. Rozšířit své názorové spektrum můžete také v FB skupině Společné řeči.


Kovy o algoritmech na sociálních sítích a Petr Ludwig o klimatických změnách

Na konferenci vystoupilo celkem osm řečníků, mezi nimiž byl například Karel Kovář, influencer známý pod přezdívkou Kovy, s přednáškou na téma informačního zkreslení na sociálních sítích a jejich vlivu na polarizaci společnosti. Za takzvanou “pravdu” považují uživatelé sociálních sítí to, co je jim díky facebookovému algoritmu přednostně zobrazováno na jejich zdi. “Je to jako kdybychom viděli jen svoji bublinu, ale už nám nedocházelo, že existuje bublifuk,” doplňuje Kovy. Polarizující komentáře se zobrazují nejvýše, protože mají nejvíce reakcí. Společnost se tak velmi jednoduše rozděluje na dva tábory, ze kterých je těžké se vymanit.

Petr Ludwig hovořil o argumentačních faulech a kognitivních zkresleních znemožňujících kultivovanou diskuzi na téma klimatické změny. Petr představil mechanismy, které nám zabraňují shodnout se na odpovědích na kontroverzní otázky. Také divákům nabídl cestu, jak vést kultivovanou diskuzi s názorovým oponentem.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
IH21
Slovo ředitele Jana Hořeňovského
Prvního ledna 2025 jsem se stal ředitelem Institutu H21. V souvislosti s touto změnou cítím potřebu vysvětlit a osvěžit
Přečíst článek ...
Volební metody
Předčasné volby v Německu: Nový volební systém může voliče překvapit
Německo se připravuje na předčasné volby, které jsou důsledkem pádu chatrné vládní koalice. Tyto volby však budou výjime
Přečíst článek ...
IH21
Institut H21 nově povede Jan Hořeňovský
Institut H21 založený Karlem Janečkem mění své vedení. Od 1. ledna nahrazuje Jan Hořeňovský dosavadního ředitele Adama R
Přečíst článek ...