Aktuality
Volební metody

Tisková zpráva: Průzkum k volbám do Evropského parlamentu

Publikováno dne:
31.5.2024

Kdyby se volby do europarlamentu konaly minulý týden, zvítězilo by v nich hnutí ANO s 26 procenty hlasů. Koalice SPOLU za největší opoziční stranou zaostává o čtyři procentní body. Další strany výrazně zaostávají, mají ale kam stoupat. Třeba Starostové, Piráti či SPD s Trikolórou mají totiž značný potenciál oslovit voliče svých konkurentů. Ukázal to předvolební průzkum, který pro Institut H21 zpracovala agentura STEM/MARK. Podívejte se, kterých 21 europoslanců by si Češi vybrali.

Interaktivní graf 1: https://public.flourish.studio/visualisation/18172971/

Náš průzkum umožnil lidem hlasovat stejným způsobem jako ve skutečných volbách včetně preferenčních hlasů. Nabízí tak unikátní pohled na to, které osobnosti se do europarlamentu mohou probojovat ze zadních míst a koho naopak spolukandidáti mohou přeskočit. Šanci slavit úspěch má třeba pirátská dvanáctka Mikuláš Ferjenčík nebo desátý Ivan Strachoň na kandidátce Stačilo. Na počet mandátů je nejúspěšnější hnutí ANO s šesti křesly. Z pěti mandátů pro SPOLU připadly dva ODS, dva TOP09 a jeden KDU-ČSL. Kroužkování by tak ze stran koalice poškodilo ODS – jejího kandidáta Ondřeje Krutílka by přeskočil Ondřej Kolář. Počty mandátů pro ostatní strany a konkrétní jména ukazují graf a tabulka níže. S počtem mandátů nicméně ještě může zamíchat to, které strany se dostanou přes pětiprocentní klauzuli.

Interaktivní graf 2: https://public.flourish.studio/visualisation/18174690/ 

Tabulka zobrazuje, kteří kandidáti by podle volebního odhadu získali křeslo v europarlamentu.

Lidé dostali v průzkumu možnost hlasovat také volební metodou D21, pomocí níž by mohli udělit hlas až dvěma stranám. Hranice pro vstup do europarlamentu by se zvedla úměrně počtu využitých hlasů, tedy na necelých 9 procent. Druhý hlas využilo skoro 80 procent respondentů. To nám přináší cenné informace o tom, koho lidé zvažují jako druhou volbu, a odhaluje, jaký potenciál mají strany ještě růst nebo k čímu prospěchu oslabit. 

Sloupce zobrazují procento voličů, kteří by volili danou stranu. Součet hlasů dohromady tvoří 200 % ponížený o procento respondentů, kteří nevybrali žádnou druhou stranu.

Interaktivní graf 3: https://public.flourish.studio/visualisation/18173364/ 

Volba druhým hlasem by nejvíce pomohla hnutí STAN a Pirátům, kteří by získávali druhé preference voličů SPOLU. SPD a Trikolóře by k lepšímu výsledku zase pomohli hlavně voliči hnutí ANO a Stačilo. Desetina voličů ANO by nabídla podporu sociálním demokratům, kteří by se pohybovali těsně kolem klauzule. V našem průzkumu by ji nepřekročili, reálně by ale mohli mít šanci, pokud přesvědčí větší část těch, kdo je zvažují – stejně jako ostatní strany, které v grafu výše jedním ze svých hlasů volilo více než 5 procent lidí.

O evropské volby letos jeví zájem neobvyklé množství lidí a data naznačují, že by mohly mít rekordní volební účast. “Na základě našich přepočtů a zkušeností z minulých let by se mohla volební účast pohybovat okolo 30–35 %. Je navíc třeba brát na zřetel, že evropské volby jsou z mnoha ohledů specifické a konečné výsledky mohou být ještě odlišné,“ zamýšlí se nad výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK. Svou účastí si jsou nejméně jistí voliči ANO, Pirátů a Přísahy. Naopak voliči SPOLU a SPD častěji uvádějí, že k volbám dorazí s jistotou. Patnáct procent lidí, kteří o své volební účasti uvažují, ještě nevědí, koho budou volit. Ti mohou s volebními preferencemi stran ještě v posledním týdnu do voleb výrazně zamíchat.

Výzkumu realizovaného agenturou STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování se zúčastnilo 1398 osob ve věku 18 a více let. Dotazování probíhalo od 20. do 27. května 2024. Výzkum je reprezentativní dle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště a regionu. Data byla vážena s ohledem na volební preference v parlamentních volbách 2021. Data o volebních preferencích zahrnují účastníky průzkumu, kteří na otázku, zda se zúčastní voleb, uvedli “Určitě ano” nebo “Spíše ano” (n=1026), a zároveň vybrali svou preferovanou stranu. 

Institut H21, z. ú. je výzkumná organizace zabývající se volbami a fungováním svobodných společností. Zaměřuje se na výzkum volebních systémů a jejich vliv na politický systém a analyzuje možnosti implementace volební metody D21. Zároveň se snaží prosazovat demokratické hodnoty, a to nejvíce v oblasti svobody projevu.Toto téma konzultuje v rámci expertních skupin, vzdělává širokou veřejnost a vydává knihy. 

Kontakty:

Mgr. Zuzana Haase Formánková

Vedoucí výzkumu voleb

e-mail: zuzana.formankova@ih21.org

tel.: +420 777 934 546

Mgr. Michal Tománek

Manažer marketingu a PR

e‐mail: michal.tomanek@ih21.org

tel: + 420 739 571 670

Zuzana Haase Formánková

Výzkumnice
zuzana.formankova@ih21.org
Zobrazit profil

Michal Tománek

Manažer marketingu a PR
michal.tomanek@ih21.org
Zobrazit profil

Jakub Jusko

Datový analytik
jakub.jusko@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Analýza: Je diskuse v digitálním prostředí stále svobodná?
Ve světle nedávného zadržení zakladatele Telegramu Pavla Durova či zablokování účtů brazilských uživatelů platformy X...
Přečíst článek ...
Volební metody
Slovensko otevírá téma reformy volebního systému
Slovenské opoziční Křesťanské demokratické hnutí (KDH) navrhlo sadu decentralizačních reforem, a mezi nimi i změnu ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Tisková zpráva: Operátoři budou příště stát ignorovat. Odmítnuté žaloby otevřely  zásadní otázky o ochraně svobody projevu v ČR.
Praha, 30. 10. 2024 – Po dlouhé anabázi, která začala v roce 2022, jsme dospěli k závěru naší snahy vyjasnit právní...
Přečíst článek ...