Článek
Demokracie a svoboda

V Obecním domě jsme uspořádali 2. ročník mezinárodního symposia “Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost?”

Publikováno dne:
14.9.2020

12. září jsme tradičně ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR zorganizovali 2. ročník mezinárodního symposia “Demokracie v 21. století: Krize nebo příležitost?”, které reflektovalo nelehkou a stále aktuální situaci posledních měsíců. Demokracie prochází vlivem pandemie koronaviru tvrdou zkouškou zdravotní, ekonomické i společenské krize. Přední odborníci i veřejnost přišli za přítomnosti Prima CNN News diskutovat o tom, jaké může mít situace důsledky na fungování států a svobodných společností, a jak jí můžeme brát jako příležitost pro změnu k lepšímu. Akce se konala pod záštitou místopředsedy Senátu Jana Horníka a zakladatele Institutu H21 Karla Janečka.

O dopadu koronaviru na ekonomiku, demokracii a společnost. O aktuální situaci v Bělorusku, volebních systémech, politické svobodě, významu občanské participace či roli nových technologií v řízení státu. Těmto tématům se v honosných prostorách Grégrova sálu Obecního domu věnovalo čtrnáct řečníků: emeritní profesor sociologie na Univerzitě v Osnabrücku Gyorgy Széll, ekonomka a nejmladší rektorka v ČR Danuše Nerudová, historička a expertka na Bělorusko Alena Marková, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, politik a filozof Daniel Kroupa, politolog Ladislav Cabada, docentka ústavního práva na Právnické fakultě UK Helena Hofmannová, analytik Asociace pro mezinárodní otázky Petr Boháček, 1. místostarosta města Jeseník Tomáš Vlazlo, designér a autor výstavy “Helpful Art in Covid” Pavel Šťastný, podnikatel a expert na ICT a eGovernment Michal Bláha, radní města New York City Carlos Menchaca, vedoucí vědec v Centru inovačních systémů a politiky v Austrian Institute of Technology Peter Biegelbauer a vizionář, zakladatel Institutu H21 Karel Janeček.

Účast potvrdilo na 180 hostů z řad politiků, akademiků, zástupců mezinárodních organizací i veřejnosti

Grégrův sál Obecního domu v průběhu symposia zaplnilo mnoho zajímavých osobností. Po úvodním slovu místopředsedy Senátu Jana Horníka a zakladatele Institutu H21 Karla Janečka se prezentaci o dopadu COVIDU-19 na demokracii ujal emeritní profesor sociologie z univerzity v Osnabrücku Gyorgy Széll, který přirovnal demokratickou participaci k výroku rakouského výzkumníka Roberta Jungka: “Jsem z 80 % pesimista a z 20 % optimista, ale pro těch 20 % žiji a bojuji”. Dopadu koronaviru na ekonomiku se věnovala ekonomka Danuše Nerudová. O současné krizi v Bělorusku debatovala historička Alena Marková původem z Běloruska s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem, který vidí hrozbu v postupném osekávání suverenity Běloruska. Skrze online stream promluvil i newyorský radní Carlos Menchaca, který zdůrazňoval důležitost participativních procesů během současné krize. Celodenní symposium uzavřel podnikatel a přední český odborník na ICT a eGovernment Michal Bláha zamyšlením, zda může být krize spouštěčem technologického pokroku státu.

Celou akci bylo možné sledovat skrze online stream na Youtube, přítomný byl i štáb Prima CNN News.

„Krize vyvolaná pandemií nemoci Covid-19 ukázala mnohé. Například jak nepřipravené byly státy a státní instituce na podobnou událost, jak složitým se stalo fungování státní správy s jinými úřady a do jaké nekompetentnosti některých ministerstev a jejich vedení nás dostalo. Přejme si, aby toto mezinárodní symposium přineslo podněty, z kterých se pro nás všechny bude formovat nová pokoronavirová doba,” uvedl akci místopředseda Senátu Jan Horník.

“Rád bych poděkoval a vyjádřil svůj respekt a obdiv všem, kteří přišli navzdory současné situaci. Je to důkaz toho, že mnozí z nás si uvědomují osobní odpovědnost, kterou v dnešní době krize a zároveň velké příležitosti máme. Čelíme velkým rizikům, například ztrátě osobní svobody. Proto je velmi důležité, abychom byli aktivní a zúčastnili se symposia jako je toto, doplnil matematik a zakladatel Institutu H21 Karel Janeček.

Účastníci symposia si v online hlasování vyzkoušeli, jak ovlivňuje volební metoda jeho výsledek

Po celý den symposia měli hosté skrze QR kód nebo link na své jmenovce možnost online hlasovat o příchuti konsenzuálního drinku, kterým si připili v závěru konference, a také o výběru loga pro nadaci Science 21, jejímž posláním je podpora základního a aplikovaného výzkumu v přírodních vědách se zaměřením na fyziku, a základní výzkum v oblasti lidského fyzického a duševního potenciálu pomocí speciálních pohybových vzorců včetně volného pádu.

Přednášky všech řečníků budeme postupně přidávat na náš Youtube kanál, rozhovory s řečníky i zajímavými hosty symposia najdete na našem Facebooku. Akci si můžete připomenout fotkami zde.

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Volební metody
Slovensko otevírá téma reformy volebního systému
Slovenské opoziční Křesťanské demokratické hnutí (KDH) navrhlo sadu decentralizačních reforem, a mezi nimi i změnu ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Tisková zpráva: Operátoři budou příště stát ignorovat. Odmítnuté žaloby otevřely  zásadní otázky o ochraně svobody projevu v ČR.
Praha, 30. 10. 2024 – Po dlouhé anabázi, která začala v roce 2022, jsme dospěli k závěru naší snahy vyjasnit právní...
Přečíst článek ...
Volební metody
Vyřadilo strategické hlasování ze hry o předsedu britských konzervativců posledního centristického kandidáta?
Po volebním debaklu v červenci letošního roku upínají britští konzervativci své další naděje k volbě nového předsedy ...
Přečíst článek ...