Článek
Volební metody

Volby jinak. Zahrajte si s námi volební hru a zkuste krajské a senátní volby s více hlasy

Publikováno dne:
21.9.2020

Letošní říjen se nese ve znamení krajských a senátních voleb. Ve dnech 2. a 3. října 2020 půjdeme volit své zástupce do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu, do druhého kola senátních voleb pak 9. a 10. října. Při této příležitosti jsme pro Vás připravili volební hru, ve které můžete už teď hlasovat pro své kandidáty do Senátu a krajských zastupitelstev, a to unikátní D21 - Janečkovou metodou. Ta hlasujícímu umožňuje ve volební hře udělit více hlasů, konkrétně 3 plusové a 1 minusový.

Proč volební hru s více hlasy zkusit?

Na volebním systému záleží. Tradiční volební systémy stále více umocňují štěpení společnosti na dva či více táborů, které spolu stále hůře hledají společnou řeč. Ať už jde o systém poměrný, kterým volíme Poslaneckou sněmovnu či zastupitelstva obcí a krajů, či o systém většinový při volbách do Senátu či prezidenta. Přitom jedním z cílů voleb je nalezení určitého konsenzu ve společnosti. Polarizace, která nejen v naší společnosti skutečně existuje, nás často nutí k černobílému pohledu na svět. Díky výzkumu D21 - Janečkovy metody ale víme, že ani u voleb svět není černobílý a že jako voliči většinou máme více preferencí. Buďto se nám líbí více kandidátů či bychom rádi hlasovali pro dvě strany. Do volební hry se můžete zapojit na www.volbyjinak.cz.

Volby do senátu a dilema voliče: koho podpořit v prvním kole?

Senátní volby jsou v několika ohledech v České republice specifické. Až do zavedení přímé volby prezidenta šlo o jediné volby, v nichž jsme jako občané přímo volili konkrétního politika či političku. Volí se v nich dvoukolovým většinovým systémem, což přináší několik úskalí. Účast je zpravidla nižší, a to zejména v druhém kole. Voliči často musí už v kole prvním zvažovat, který z přijatelných kandidátů má největší šanci proniknout do druhého kola. Často tedy hlasujeme pro "menší zlo" namísto pro kandidáta či kandidátku, kterého bychom v Senátu chtěli nejvíce. Co kdybychom ale měli k dispozici více hlasů, a k druhému kolu voleb by nemuselo dojít?

Vyzkoušejte ve Vašem senátním obvodu Volby jinak!

Které strany by měly vést kraj a kdo by měl být jeho hejtmanem či hejtmankou?

V krajských volbách vybíráme jednou za čtyři roky stranu, které to "hodíme". Regionální politika se nicméně od té celostátní v mnohém liší a naše preference mohou být na krajské úrovni podstatně rozdílné. Do hry vstupují i regionální hnutí a uskupení. Vybrat si tu jednu jedinou kandidátku, které dáme svůj hlas, proto nemusí být jednoduché. Co kdybychom ale měli k dispozici více hlasů? Nemuseli bychom spekulovat, jestli má námi nejvíce preferovaná strana šanci dostat se přes 5 procent. Nemuseli bychom vybírat menší zlo. A nemuseli bychom se bát propadnutí hlasu.

Vyzkoušejte ve Vašem kraji Volby jinak!

Kolektiv autorů Institutu H21

info@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
IH21
Slovo ředitele Jana Hořeňovského
Prvního ledna 2025 jsem se stal ředitelem Institutu H21. V souvislosti s touto změnou cítím potřebu vysvětlit a osvěžit
Přečíst článek ...
Volební metody
Předčasné volby v Německu: Nový volební systém může voliče překvapit
Německo se připravuje na předčasné volby, které jsou důsledkem pádu chatrné vládní koalice. Tyto volby však budou výjime
Přečíst článek ...
IH21
Institut H21 nově povede Jan Hořeňovský
Institut H21 založený Karlem Janečkem mění své vedení. Od 1. ledna nahrazuje Jan Hořeňovský dosavadního ředitele Adama R
Přečíst článek ...