Aktuality
D21

Výsledky volební hry, které nikdo nečekal

Publikováno dne:
4.6.2024

Volby do Evropského parlamentu jsou za dveřmi a je na čase odhalit výsledky naší volební hry, ve které jste právě vy vybírali vícehlasou volební metodou D21 své favority. Volební hra Druhý hlas pro Evropu přinesla řadu překvapení. A zatímco hlavní favorit voleb zcela pohořel, přinesla volební hra naprosto nečekaného vítěze. Čím to je?

Ve hře Druhý hlas pro Evropu jste měli k dispozici až dva hlasy pro strany a až deset preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty. Tak totiž vypadá poměrná varianta volební metody D21, jejíž hlavní výhodou by byla možnost hlasovat upřímně. Pokud bychom totiž měli k dispozici dva hlasy, nemuseli bychom se strachovat, že náš hlas volbou pro menší stranu propadne. A právě jedna z menších stran se v naší hře postarala o velké překvapení.

Volební hru ovládli Svobodní, výsledky je však nutné brát s rezervou

Nečekaným vítězem naší letošní volební hry se stala strana Svobodných, která za sebou nechala se ziskem přes 26 % velká parlamentní uskupení. Svobodným tímto gratulujeme k vítězství! Druhým dechem však dodáváme, že by bylo unáhlené tvrdit, že právě Svobodní by byli dostatečně konsensuální stranou, která by těžila z volební metody D21. Na tomto místě je totiž nutné připomenout základní nevýhodu volebních her a anket.

Volební hry, podobně jako ankety, které se vyskytují třeba pod články na některých zpravodajských serverech, totiž nemají schopnost reprezentativně reflektovat skutečnou náladu ve společnosti. Vzorek populace, který v těchto anketách hlasuje, není reprezentativní. Navíc se volební hra šíří volně internetem a hlasovat v ní tedy mohou velmi efektivně nadšenci a příznivci stran, které si takovou hru nasdílí. 

I proto jsme ve spolupráci s agenturou STEM/MARK rovněž k eurovolbám připravili reprezentativní předvolební průzkum stávajícím volebním systémem i metodou D21, jehož výsledky mají výrazně vyšší výpovědní hodnotu. Pro srovnání vám určitě doporučujeme si je přečíst.

Se svými výsledky v naší volební hře mohou být spokojeni i představitelé vládní koalice. Tandem tří vládních subjektů obsadil s téměř totožnými zisky druhou až čtvrtou příčku. V těsném závěsu za vládním triem zůstaly koalice Stačilo a Přísaha a Motoristé sobě. Naopak v průzkumech favorizované hnutí ANO v naší hře pohořelo, když se umístilo s 5,24 % hlasů až za Stranou zelených, a zůstalo by tak pod uzavírací klauzulí. 

Je nutné mít na paměti, že součet procentuálních zisků stran může v metodě D21 dohromady tvořit až 200 % snížených o procento respondentů, kteří neudělili druhý hlas. To je způsobeno tím, že má každý volič k dispozici až dva hlasy. Dvouhlasá metoda zároveň úměrně zvyšuje uzavírací klauzuli podle průměrného počtu odevzdaných hlasů. Ta by v tomto případě byla 8,03 %.

Překryvy: Voliči kterých stran k sobě mají blízko?

Volba dvěma hlasy nám odhaluje také to, které strany bojují o podobné voliče. Tato vazba je poměrně intenzivní mezi stranami vládní koalice, kde by SPOLU a STAN byli pro své voliče vzájemně druhou nejčastější volbou. Podobně tento vztah platí mezi STAN a Piráty a také Piráty a Zelenými. Výraznější afinitu k sobě mají také Přísaha a Motoristé sobě se Svobodnými.

 

Nejčastěji kroužkování kandidáti

Hlasující v naší hře nejčastěji kroužkovali lídry kandidátek, přičemž absolutním vítězem se stal předseda a volební lídr kandidátky Svobodných Libor Vondráček, který od vás obdržel celkem 277 hlasů. S mírným odstupem za ním by se umístila Kateřina Konečná s 240 hlasy, která vede kandidátní listinu koalice Stačilo. V těsném závěsu za ní pak dvojka na kandidátce Svobodných Matěj Gregor s 237 hlasy a s 227 hlasy jednička Přísahy a Motoristů Filip Turek. Určité překvapením přináší listina koalice SPOLU, kde hlasující Luděk Niedermayer na třetím místě (142 hlasů) porazil lídra Alexandra Vondru (130 hlasů). Podobně by tomu bylo i u Pirátů, kde Mikuláš Peksa na čtvrtém místě kandidátky získal více než lídr Marcel Kolaja a také u STANu, kde Jan Farský poráží Danuši Nerudovou. 

Srovnání s parlamentními volbami 2021

V naší hře jsme se vás také ptali, koho jste volili v minulých parlamentních volbách. Díky tomuto údaji jsme mohli zjistit jednak to, jak stabilní mají strany voličskou základnu, ale také ke kterým dalším stranám mají tito voliči blízko. 

Z výsledků vyplývá, že nejstabilnější voliče mají komunisté (Stačilo), Svobodní a Zelení, kteří by alespoň jeden ze dvou hlasů obdrželi od více než tří čtvrtin svých voličů z parlamentních voleb 2021. Voliči SPD z roku 2021 by dále nejčastěji zvažovali Svobodné, PRO - Jindřicha Rajchla, či koalici Stačilo. Voliči koalice SPOLU z roku 2021 by v letošních volbách vedle stejné koalice zvažovali nejčastěji volbu Starostů. Podobně tak voliči koalice Pirátů a STAN z roku 2021 by zvažovali koalici SPOLU a také Zelené. 

Několik čísel na závěr

V naší volební hře hlasovalo celkem 2003 respondentů. Ti využili více než 3200 hlasů, což znamená, že jeden respondent udělil v průměru přes 1,6 hlasu. Ukazuje to na trend, který sledujeme v našich volebních hrách a průzkumech již několik let. Tedy že o vícehlasou metodu D21 je zájem a lidé by rádi udělovali více hlasů, kdyby tu možnost měli. 

Zároveň hlasující udělovali průměrně 3,47 preferenčních hlasů, což také převyšuje počet, který jim umožňuje stávající volební systém. 

Cílem naší volební hry nicméně nebylo přinést výsledky, které by odpovídaly skutečným preferencím, nýbrž zvýšit zájem o doposud méně populární eurovolby a také o téma volebních systémů.

A věříme, že to se nám alespoň z části podařilo. Děkujeme, že jste se zapojili do hry a doufáme, že vás bavila. Průměrně vám totiž zabrala 3 minuty času. Pokud vás téma voleb (nejen těch do Evropského parlamentu) zajímá, tak nás nezapomeňte sledovat i nadále na našich sociálních sítích. 

A nezapomeňte jít k volbám! Už tento pátek a sobotu 7.–8. června 2024.

 

Michal Tománek

Manažer marketingu a PR
michal.tomanek@ih21.org
Zobrazit profil

Další aktuality

Naše nejnovější texty nebo videa
Demokracie a svoboda
Analýza: Je diskuse v digitálním prostředí stále svobodná?
Ve světle nedávného zadržení zakladatele Telegramu Pavla Durova či zablokování účtů brazilských uživatelů platformy X...
Přečíst článek ...
Volební metody
Slovensko otevírá téma reformy volebního systému
Slovenské opoziční Křesťanské demokratické hnutí (KDH) navrhlo sadu decentralizačních reforem, a mezi nimi i změnu ...
Přečíst článek ...
Demokracie a svoboda
Tisková zpráva: Operátoři budou příště stát ignorovat. Odmítnuté žaloby otevřely  zásadní otázky o ochraně svobody projevu v ČR.
Praha, 30. 10. 2024 – Po dlouhé anabázi, která začala v roce 2022, jsme dospěli k závěru naší snahy vyjasnit právní...
Přečíst článek ...