Obnovená anketa Český slavík 21 ukázala, že Češi vícehlasé hlasovací metody umí dobře používat. Díky metodě D21 mohli v každé kategorii ankety rozdat až 5 hlasů. A množství udělených hlasů bylo letos opravdu rekordní. Co do počtu hlasujících šlo o jeden ze tří nejúspěšnějších ročníků v téměř šedesátileté historii ankety. Alespoň jeden platný hlas odevzdalo přes 214 tisíc hudebních fanoušků a průměrně každý hlasující rozdal skoro osm hlasů ve čtyřech kategoriích.
Nejvíce lidí se zapojilo do hlasování v kategoriích kapel a zpěváků. O vítězích v každé z nich rozhodovalo na 172 tisíc hlasujících. Nejlepší zpěvačku vybíralo zhruba o 10 tisíc lidí méně. V poslední kategorii Hip Hop & Rap se do hlasování zapojilo na 124 tisíc lidí. Každý hlasující měl možnost udělit až pět hlasů v každé kategorii. O tom, jak hlasovací systém D21 fungoval při použití v anketě Český slavík, si můžete přečíst v našem předchozím článku. Hlasující svou možnost hlasovat pro více muzikantů s oblibou využívali: v každé z kategorií udělili v průměru přes 2,5 hlasů. Mezi nejvíce umělců svou podporu lidé rozdělovali v kategorii zpěváků, ve které každý hlasující udělil průměrně 2,8 hlasů.
Hlasující, kteří zahrnuli mezi své favority některé z pozdějších vítězů, udíleli výrazně více hlasů než ti, kteří se rozhodli pro méně známé a oblíbené umělce. V kategorii zpěvaček lidé průměrně udělili 2,7 hlasů. Ti, kteří si nevybrali ani jednu zpěvačku z první jednadvacítky, však průměrně rozdali jen 1,4 hlasů. Takových hlasujících bylo zhruba 21 tisíc. Podobný jev se opakoval i v jiných kategoriích. Typicky se může jednat o fanoušky méně známých umělců s koncentrovanou podporou, kteří hlasovali za účelem podpory právě svého jediného favorita. D21 - Janečkova metoda však takové kandidáty, kteří nejsou schopni oslovit i příznivce ostatních, znevýhodňuje, a místo nich favorizuje zpěvačky a zpěváky, kteří získávají širokou podporu. Hlasovací systém tak zvýhodněním lidí, kteří udělí více hlasů, přispívá k nalezení skutečně konsensuálního vítěze namísto takového, který je nejlépe schopný zmobilizovat pouze svou skalní fanouškovskou základnu.
Právě schopnost oslovit fanoušky svých konkurentů vedla k vítězství jiných umělců, než na které jsme byli zvyklí na vítězných pozicích v minulých letech. Například pro Ewu Farnu hlasovali lidé, kteří udělili v kategorii zpěvaček průměrně 3,7 hlasů, zatímco fanoušci Lucie Bílé udělili v průměru jen 3,3 hlasů. Ve srovnání s vítězkou byla tedy Lucie Bílá v oslovování jiných než svých skalních příznivců méně úspěšná.
Naše data ukazují, že hudebníci, kteří se umístili na prvních pozicích kategorií Zpěvák a Zpěvačka, byli velmi úspěšní v získávání hlasů od příznivců naprosté většiny dalších umělců, kteří v kategorii soutěžili. Například pro zlatou slavici Ewu Farnou tak hlasovaly asi dvě pětiny příznivců Lenny, Marty Jandové nebo Anety Langerové. Naopak stříbrné Lucii Bílé ani bronzové Evě Burešové se nepodařilo získat tolik podpory od fanoušků jiných interpretek.
Markovi Ztracenému, který vyhrál i titul absolutního slavíka, zase v jeho kategorii pomohli k vítězství v hojné míře příznivci Richarda Krajča, Pavla Callty nebo Michala Malátného z kapely Chinaski.
Data o překryvech odhalují, kdo s kým sdílí popularitu: ať už je to proto, že jsou si žánrově nebo hudebně podobní, nebo jim zkrátka fandí podobní lidé. Na nevítězných místech první jednadvacítky tak mezi ženami vyčnívá třeba překryv hlasujících pro Marii Rottrovou a Hanu Zagorovou. Podporu sdílí také Debbi s Lenny. V kategorii zpěváků hlasující často ocenili Tomáše Ortela zároveň s Danielem Landou, ti ale méně často než ostatní získávali podporu od hlasujících pro jiné muzikanty. Platí to pro oba zpěváky, více však pro Tomáše Ortela.
V soutěžní kategorii kapel můžeme sledovat daleko silnější žánrové rozdělení. Vítězná kapela Mirai získává podporu od fanoušků dalších popových uskupení jako Chinaski, Kryštof nebo Slza; daleko méně už ale od lidí, kteří své hlasy dali třeba rockovým nebo metalovým uskupením. Kapely jako Škwor, Traktor, Dymytry, Harlej nebo Arakain tvoří vlastní klastr a fanoušky často sdílí.
Velmi odlišná je situace v hiphopové kategorii. Sdílení fanoušků mezi interprety je mnohem méně časté, a především vítěz kategorie Hip Hop & Rap Řezník nezaujal příliš mnoho fanoušků jiných umělců. Ostatně lidé, kteří pro něj hlasovali, udělovali obecně nejméně hlasů z celé první jednadvacítky soutěžících v kategorii. Je na místě poznamenat, že Řezník své fanoušky úspěšně pobízel k hlasování v anketě, a jeho fanouškovská základna tak byla mezi hlasujícími daleko více zastoupena. Přestože Marpo, který skončil na těsně druhém místě, daleko více představoval konsensuálního kandidáta, který v Janečkově metodě obvykle vítězí, rozhodla většina: a vůli většiny hlasujících metoda nijak neohýbá.
V následujícím grafu lze podle pozice interpretů vidět, jací interpreti sdílejí své fanoušky – hlasující nejčastěji. Je například zřejmé, že hlasující pro kapelu Jelen dali svůj hlas často i Marku Ztracenému. Šipkou jsou pak zvýrazněné vazby jen v případě, že tak společně hlasovalo více než 42 % lidí. Velikost kruhů pak odráží absolutní počet hlasů pro daného interpreta nebo kapelu.
Uprostřed grafu se v okolí vítězů tří kategorií ankety soustředí oblíbení popoví interpreti. Naopak dále od středu jsou rozptýleni muzikanti mimo mainstream, kteří s českou pop music sdílí málo fanoušků: v levém horním rohu si vzájemně sdílí hlasy metalové a hardrockové skupiny, ve spodní části grafu jsou izolovaní čeští rappeři. Z vizualizace vyčteme také jména umělců, kteří s žádnými dalšími nesdílí fanouškovskou základnu. Patří sem například vítěz kategorie Hip Hop & Rap Řezník nebo kapela Ortel a její frontman, které oba volilo nezanedbatelné množství lidí, ale získávali málo hlasů od fanoušků jiných zpěváků. Zcela stranou také v grafu stojí Dominique Alagia, která září především na sociální síti TikTok a na popové scéně zatím příliš známá není. Její cílová skupina i popularita se tak úplně míjí s ostatními hudebníky, kteří se v anketě dostali na přední příčky.
Oficiální výsledky ankety Český slavík 21 naleznete ZDE.